ICDL

Az ICDL program

ICDL – a digitális készségek szabványa

 

Az ICDL az informatikai írástudás nemzetközileg egységes bizonyítványa. A program nemzetközi irányítását az ICDL Alapítvány végzi, amelyet a CEPIS (Council of European Professional Informatics Societies) hozott létre 1996-ban, a finn számítógép-használói jogosítvány továbbfejlesztése, a digitális kompetenciák nemzetközi szabványának terjesztése céljából.

Neumann János Számítógép-tudományi Társaság

Az ICDL egységes nemzetközi szabályok alapján működő moduláris vizsgarendszer, amelynek bevezetésével, terjesztésével, minőségbiztosításával és teljes körű ellenőrzésével kapcsolatos valamennyi jog Magyarországon a Neumann János Számítógép-tudományi Társaságot (továbbiakban: NJSZT ICDL Iroda) illeti. A vizsgáztatás az NJSZT által akkreditált ICDL vizsgaközpontokban történik.

A vizsgarendszert egy 1988-ban született ötlet alapján először Finnországban vezették be, 1994-ben. 1997-ben az EU, valamint a CEPIS (Council of European Professional Informatics Society) támogatásával létrejött a nemzetközi ICDL Alapítvány, amely máig 150 országban vezette be és felügyeli az ICDL rendszert. Az ICDL mára Európa szinte valamennyi országában elérhető és a kezdetek óta több Európán kívüli ország (Kanada, Dél-Afrika stb.) is csatlakozott: ezekben az országokban a vizsgarendszer neve ICDL, azaz Internatinal Computer Driving Licence.

Az ICDL célja

Az ICDL célja a digitális kompetenciák elterjesztése, és annak elősegítése, hogy minél több ember az Információs Társadalom teljesértékű tagjává válhasson. Számokban kifejezve a cél, hogy Magyarország lakosságának 6-8%-a igazolt módon informatikai írástudóvá váljon.

Kinek és miért jó?

Az ICDL megbízható – a számítógép használatához szükséges valamennyi ismeretet garantálja), egyszerű (konkrét követelményrendszere van, moduláris formája számos előnyt jelent), minőség-orientált (az EU által támogatott, és a nemzetközi ICDL Alapítvány által felügyelt vizsgarendszer), végül, de nem utolsósorban pedig független, azaz készségeket alakít ki, amelyek a hardver és szoftver típusától függetlenül biztosítják az alapvető alkalmazásokban való jártasságot.

Az ICDL előnyt jelent mind a munkavállalók és munkáltatók, mind pedig a munkanélküliek, illetve pályakezdők számára.

munkavállalók szempontjait az alábbiakban foglalhatjuk össze:

  • A vizsga moduláris jellegű: adott esetben nem szükséges valamennyi modulból vizsgázni, elegendő a munkakör betöltéséhez alapvetően szükséges modulvizsgákat letenni (például elegendő lehet a szövegszerkesztő, a táblázatkezelő és az információs hálózati szolgáltatások ismerete), ugyanakkor lehetőség van a tanulás folytatására is.
  • A megszerzett tudás konvertálható, azaz a tanulttól eltérő hardver és szoftverkörnyezetben is egyaránt alkalmazható: a számítógép funkcióit a hallgatók készség szintjén sajátítják el.
  • Egyszerű, konkrét követelményrendszere révén az ICDL ismeretek könnyen elsajátíthatók munka melletti önálló vagy tanfolyami keretek között történő tanulással is.
  • Nemzetközileg elismert bizonyítványról van szó, amely jelentősen növeli a bel- és külföldi munkaerő-piaci esélyeket.

Pályakezdők és munkanélküliek hasonló előnyöket élveznek:

  • Az ICDL széles körű, megalapozott tudással felkészít a várható munkaerő-piaci kihívásokra.
  • A megszerzett tudás készségszintű ismereteket jelent, tehát specializálható, azaz a leendő munkaadó bármilyen hardver-, ill. szoftver-környezetében könnyűszerrel alkalmazható.
  • Moduláris jellegénél és konkrét követelményrendszerénél fogva az ICDL megszerzése történhet akár más, önálló szakma elsajátításával párhuzamosan.
  • Az információs társadalom elvárásai alapján munkaerő-piaci esélyeket teremt.

Végül, de nem utolsósorban vizsgáljuk meg a munkáltatók ICDL-ből származó előnyeit:

  • Mivel az ICDL (vagy annak egyes modulvizsgái) garantálják a számítógép használatát igénylő munkakör betöltéséhez szükséges ismereteket, ily módon a dolgozók munkája hatékonyabbá válik, ami elősegíti az IT beruházások gyorsabb megtérülését is.
  • A munkáltató maga határozhatja meg, mely modulokból kell a dolgozóknak vizsgát tenni (vagy felvételkor mely modulvizsgákat várja el): a feladatokhoz igazodva a tudás folyamatosan bővíthető.
  • Új munkavállaló nem igényel külön betanítást, a már sokszor említett felhasználói szintű ismeretek meglétének köszönhetően, amely lehetővé teszi az ismeretek alkalmazását bármilyen hardver-, ill. szoftver-környezetben: ez a munkáltatónak jelentős idő- és pénzmegtakarítást jelent.
Munkavállalóknak Pályakezdőknek/
Munkanélkülieknek
Munkáltatóknak
Megbízható:
A PC használatához szükséges valamennyi ismeretet garantálja
Biztosan nyújtja a munkakör ellátásához szükséges tudást Széles körű tudással felkészít a várható munkaerő-piaci kihívásokra Készség-szinten garantálja a munkakör ellátásához szükséges tudás meglétét
Egyszerű:
Konkrét követelmény, moduláris forma
Alkalmas a munka melletti önálló tanulásra is Önálló szakma tanulása mellett könnyen elsajátítható ismeretek A feladatokhoz igazodva folyamatosan bővíthető tudás
Minőség-orientált:
Az EU által támogatott rendszer
Növeli a munkaerő- piaci esélyeket Munkaerő-piaci esélyeket teremt Az EU-ban támasztott követelményeknek megfelelő tudás
Független:
Szabadon választott hardver és szoftver
A megszerzett tudás konvertálható A megszerzett tudás specializálható A munkavállaló nem igényel külön betanítást

Hogyan szerezzünk ICDL-bizonyítványt?

Magyarországon ICDL-vizsgát bármely akkreditált ICDL-vizsgaközpontban lehet tenni. A vizsgák megkezdése előtt a jelentkezőnek regisztrálnia kell. A regisztráció a hivatalosan akkreditált vizsgaközpontokban történik. A regisztrációt követően a vizsgázók megkezdhetik a modulvizsgákat. A regisztráció érvényessége nincs határidőhöz kötve, az bármeddig érvényes, így a vizsgázók folyamatosan tehetik le a vizsgáikat. Az egyes vizsgák természetesen Magyarországon kívül is, bármely ICDL-tagország vizsgaközpontjaiban letehetők, ehhez csupán egy érvényes regisztrációra van szükség.

A vizsgák

Vizsgára bármely akkreditált vizsgaközpontnál lehet jelentkezni. Minden vizsga 45 perc. Mivel az ICDL gyártó-független program, a vizsgákat az adott vizsgaközpontnál rendelkezésre álló akkreditált szoftverek bármelyikének használatával le lehet tenni. Egy napon több modulból is tehető vizsga, azonban sikertelen vizsgát ugyanazon a napon megismételni nem lehet.

A vizsgáztatás automatikus vizsgaszoftverrel történik, a vizsgafeladatokat a szoftver automatikusan generálja. Az értékelés objektivitását biztosítja, hogy a vizsgaszoftver az értékelést is automatikusan végzi. A vizsgázó közvetlenül a vizsga után megkapja az értékelést, vagyis azt, hogy a vizsgája sikerült-e vagy sem.

Az ICDL bizonyítvány

A vizsgázó a modulvizsgák letétele után, amennyiben négy majd hét modult sikeresen teljesített, elektronikusan hitelesített, nemzetközileg elismert ICDL bizonyítványt kap.

Az Érettségi, ICDL mentesség

Az oktatásért felelős miniszter és a Neumann Társaság között korábban létrejött megállapodás értelmében három évnél nem régebbi, emelt vagy középszintű informatikai érettségi vizsgán négyes vagy ötös érdemjegyet szerzők további vizsga nélkül, a mindenkori legkedvezményesebb regisztrációs díj befizetése ellenében igényelhetnek ICDL bizonyítványt.
Részletek és igénylés leadása az alábbi elérhetőségen: ICDL és érettségi

Kapcsolat:

Nagy Zoltán (ICDL kapcsolattartó)
E-mail: constido@gmail.com
Telefon: 76\431-786
Törteli Anikó (iskolatitkár)
E-mail: constantinum@constantinum.hu
Telefon: 76\431-786