Móra est

Csütörtök délután a kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtár előadótermében kollégista tanulóinkkal részt vettünk egy új, a Móra-emlékév jegyében megjelentetett könyv, a  „Halljátok-e öreg tanáraim…” Portrévázlatok Móra István és Móra Ferenc tanárairól bemutatóján, melyet a helyi Móra Ferenc Közművelődési Egyesület szervezett.

A kötet címét Móra Ferenc Halljátok-e, öreg tanáraim…” című verse szolgáltatta, melynek hátterében az az élethelyzet állt, mikor Móra nem kapott tanítói állást – ismertette Kapus Béláné. A könyvet Dr. Luchmann Zsuzsanna irodalomtörténész – egyben a kötet lektora-mutatta be, aki rávilágított arra is, hogy a Móra-testvérek félegyházi tanárai portréjának megírásához szépirodalmi, levéltári forrásokat használtak fel, és a helyi múzeum dolgozóinak segítségét is igénybe vették. Kiemelte, hogy a Móra -fivérek tanárai nagyon sokrétű tudással rendelkeztek, részt vettek pl. a tenisz helyi meghonosításában, irodalmi esteket szerveztek, még a selyemhernyó-tenyésztés fortélyait is elsajátították, publikáltak helyi és országos lapokban, és komoly szociális érzékenységgel rendelkeztek. A kötet ezeken a portrékon keresztül a korabeli Kiskunfélegyháza sokszínű szellemi és kulturális életét is megvilágítja.

Móra István és Móra Ferenc tanáraikról szóló emlékezéseiből Kapus Béláné olvasott fel, az írásokhoz magyarázatot is fűzve, például, hogy az akkori „nagyiskola” a mai Consti épülete volt.

Az esten elhangzott Móra Ferenc egyetlen politikai témájú verse, a Pusztaszeren, illetve részleteket hallhattunk Móra Ferenc Szép karácsony szép zöld fája, Istenkeresés, Szeptemberi emlék, Trungel tanár úr és Herepfedény című novelláiból, melyeket Kissné Juhász Ilona, Tóth Istvánné és Kapus Béláné tolmácsolásában hallhattunk.

A program végén Kállainé Vereb Mária nyugalmazott könyvtárigazgató köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik a kötet összeállításában, szerkesztésében közreműködtek, illetve anyagi forrásokat biztosítottak a mű megjelenéséhez.

Úgy gondolom, hogy diákjaim számára élvezetes volt annak bemutatása, hogy Kiskunfélegyházán milyen szellemi és emberi közeg támogatta a Móra-testvérek tehetségének kibontakozását, gátolta meg a szegény sorsú gyermekek elkallódását.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .