Természettudományos vetélkedő

Intézményünk természettudományos munkaközösségének tagjai 2024. november 6-án délután rendezték meg természettudományos vetélkedőjüket.

A versenyen az általános iskola felső tagozatos tanulóiból álló 3 fős csapatok vettek részt. 5-6. évfolyamon 8 csapat, 7-8.évfolyamon 5 csapat mérte össze tudását tevékenykedtető, különböző készségek és a csapattagok együttműködését igénylő feladatok megoldása során. A vetélkedő témája a BÖJTI RÉCE – a 2025-ös év madara – volt.

A csapatoknak előzetesen tájékozódniuk kellett a böjti récéről. A megszerzett ismereteket digitális kompetenciáik felhasználásával egy prezentációban kellett összegezniük és az elkészített prezentációval nevezhettek a versenyre.

A versenyen matematikából, fizikából, biológiából és kémiából kaptak a tanulók 10-10 percet igénylő feladatokat.

A kémia tantárgyrészhez kapcsolódóan a tanulóknak 2- 2 kísérletet kellett elvégezniük. A két feladat a mosogatószer hatását mutatta be a felületi feszültségre, a tiszta vizet és egy kolloid rendszert (a tejet és az ételfestéket) vizsgálva. Mindkét kísérlet után a feladatlapon a tanulók megfigyeléseiket rajzos formában rögzítették. A jelenség magyarázatát is megkapták “lyukas szöveg” formában, melyet az 5-6. korosztály megadott szavakkal, a 7-8. osztályosok saját szavaikkalegészítettek ki a feladat megoldása során.

A verseny matematika feladatai jól megdolgoztatták a résztvevőket. A nádasban lakó kígyók, békák és böjti récék fejének, és lábainak megszámlálását, fészkelőhelyek elhelyezkedését és a böjti réce, vadliba és fácán tojások cserélgetését a nádi manóval, kellett megoldani furfangos feladatokon keresztül.

A fizika szekcióban két érdekes kísérletet kellett elvégezni és megmagyarázni. A felszálló meleg levegővel működő gyertyakörhinta működését és a madártollak interferenciáját figyelhették meg a versenyzők.

A biológia témakörében 10 db a böjti récével kapcsolatos kérdésre kellett válaszolni. A csapatok az informatika terem laptopjait használták. Minden kérdéshez 4 válaszlehetőség állt rendelkezésre, melyből agyafúrt gondolkodásukkal kellett a helyeset kitalálni és megjelölni.

Egy képes különbségkereső játékban a csapatoknak 10 apró eltérést kellett megtalálniuk két egyformának tűnő képen. A következő feladatban 10 értelmes, a böjti récéhez kapcsolódó szót kellett alkotni anagrammákban megadott szavakból.

A feladatok a megfigyelő és koncentrálóképességet, a logikus gondolkodást fejlesztették. Emellett fontos szerepet kapott a csapatmunka is. A verseny végeredménye:

5-6. osztályosok korcsoportja:

I. helyezett: Angyalok: Lukács Alina, Sziládi Aliz, Téglás Sára,
II. helyezett: Kockák: Bárány Levente, Juhász Miklós, Nagy Hunor
III. helyezett: Kacsák: Horváth Ferenc, Horváth Zoltán, Pót Damján

7-8. osztályosok korcsoportja:

I. helyezett: Ászok: Molnár Dávid, Nagy Koppány, Rostás Martin
II. helyezett: A 8/B okosai: Gál Péter, Horváth Péter, Lukács Kiara
III. helyezett: G osztály Ficsór Gergő, Juhász Dávid, Varga Tamás

A nyertes csapatok madarakról szóló könyveket és UV tollakat kaptak ajándékba.

Köszönjük a szervezésben és a megvalósításban részt vevő kollégáink: Görögné Tarjányi Katalin, Dr. Hidegné Torma Erzsébet, Horváth Józsefné, Miklósné Hideg Zsuzsanna, Vargáné Tarjányi Edit lelkiismeretes munkáját.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .