Székelyudvarhelyi kirándulás

A kiskunfélegyházi Constantinum Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium, Kollégium 2018.október 12-17. között 29 fő középiskolással és 2 fő kísérő pedagógussal kirándulást szervezett Székelyudvarhelyre. A csoport összetételét tekintve vegyesnek mondható, hiszen 9-12. évfolyamos, gimnáziumi és szakgimnázium tanulókból állt, akik között a lakhelyük alapján volt helybeli, bejárós és kollégista is.

A kint töltött idő alatt a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskola vendégszeretetét élvezve, betekintést nyerhettünk a mindennapi életbe. Bekapcsolódtunk az ottani ünnepségbe, ahol közösen emlékeztünk az október 23-ai eseményekről, továbbá a tanulmányi kirándulásunk során megtekintettük a környék nevezetességeit.

2018. október 12-én a MEKK Kft. által biztosított busszal 7:30-kor indultunk Kiskunfélegyházáról. Útközben megtekintettük a Maros bal partján elhelyezkedő Déva várát és felidéztük a Kőműves Kelemen című népballadát, amely a vár építését mutatja be. Székelyudvarhelyre a késő esti órákban érkeztünk.

Másnap, szombaton busszal Hargitafürdőről indulva, gyönyörű időben egy tartalmas túrán vettünk részt. Utunk a Madarasi Hargita hegygerincén vezetett és Ivóig tartott. Az egész napot felölelő 25 km-es út lehetőséget adott a baráti beszélgetésekre, a növényvilág, azaz a fenyvesek, a borókások és az áfonyabokrok megismerésére, továbbá a friss medvenyom is maradandó élményt jelentett az alföldi diákoknak. A csúcsra érve a hegyvonulat legmagasabb hegyéről (1801 m) gyönyörű kilátás nyílt a 20-25 km széles Hargita-fennsíkra, a Libán tetőre, a Görgényi havasokra, a Gyergyói havasokra, a Hagymás hegységre. Sajnos a Fogarasi havasok vonulta a pára miatt nem látszódott. A túrát a diákok eredményesen és balesetmentesen teljesítették, igaz kellemes elfáradtak a nap végére.

Vasárnap délelőtt Európa legnagyobb földalatti sóbányáját tekintettük meg Parajdon. A bányába külön busszal vittek le minket, ahová ,,A jó szerencsét!” feliratú bejáraton át kb 1,5 km-es alagút vezetett. A lenti levegő gyógyír a légúti megbetegedésben szenvedőknek, ehhez az ott található templom, az éttermek, a kalandparkok, a játszóterek, a különböző sportolási lehetőségek minden korosztály számára lehetőséget biztosítanak az ott töltött idő hasznos eltöltésére. Ezt követően a sóstavairól híres Szovátára mentünk, ahol a legnagyobb tavat, a Medve-tót sétáltuk körbe, miközben a tó körül elhelyezkedő lombhullató fák színpompás őszi leveleiben gyönyörködtünk.

Hétfőn a reggeli székelyudvarhelyi városnézés keretében megtekintettük a város nevezetességeit, közük a Városházát és annak dísztermét, továbbá az épület előtt található Orbán Balázs szobrot, majd elsétáltunk az Emlékezet parkjába, ahol 13 magyar király, író, és más híres ember mellszobra található. Ezt követően a Ferences Templom mellett található székelyudvarhelyi ’56-os emlékmű előtt tettük tiszteletünket.

Délben bekapcsolódtunk a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskola ünnepségébe, ahol az iskola névadójáról és az október 23-ai eseményekről emlékeztünk meg. Ünnepi beszédet mondott az iskola igazgatónője, Tifán Irén, továbbá Székelyudvarhely alpolgármestere Orbán Árpád, a mi iskolánkból Benő László tanár úr szólt a megemlékezőkhöz. Az egyik diákunk elszavalta Sajó Sándor: A veréb című versét, ezt követően pedig közösen elénekeltük az Ismerős arcok: Nélküled című zeneszámát. Az ünnepség közben a járókelőktől „odakiabált” ,,Veletek vagyunk!”, az  összetartozás érzését, a hazaszeretet fontosságát erősítette. Az ünnepség végén a városvezetés, az iskolavezetés és mi is koszorút helyeztünk el az iskola előtt található Móra Ferenc szobornál.

Délután Farkaslakára mentünk, ahol megtekintettük Tamási Áron szülőházát. A zsindelyes ház szobái Tamási Áron használati tárgyit őrzik, a falakat pedig alkotásaiból, leveleiből, fényképeiből összeállított gyűjtemény díszíti.

Napunkat a Gordon-tetőn található Jézus szíve kilátóba vezető közel három órás túrával, gyönyörű kilátással, naplementébe nyúló kirándulással zártuk.

Az utolsó előtti napot a helyiek szervezésében, a helyi iskolásokkal közösen töltöttük, melynek keretében Csíkszentdomonkosra utaztunk. Az út során több székely kapuban is gyönyörködhettünk, illetve kitekinthettünk a Csíksomlyói zarándoklat helyszínére is. Csíkszentdomonkoson egy vadászati kiállítás keretében vadásztrófeákat, illetve preparált állatokat, medvét, farkast, vaddisznót és siketfajdot tekintettünk meg. Ezt követően a hegyimentők előadását hallgattuk meg, akik az erdei túrázás veszélyeinek elkerülésére hívták fel a figyelmet. Ez után Erdély növény -, és állatvilágát ismerhettük meg egy interaktív előadás keretében. A képekkel szemléltetett, korábbi ismeretinkre is alapozott előadás a kinézetre hasonló fajok előfordulási helyét mutatta be nekünk.

Csíkszentdomonkoson járva megnéztük a Márton Áron Múzeumot is. A múzeumvezető lelkesedése minket is magával ragadott, miközben bemutatta a püspök életútját, munkásságát. Érdekes, hogy a 40-50 évvel ezelőtt írt írásai, mai is helytállóak.

Utunk során megálltunk Mádéfalván is, ahol megemlékeztünk a Mádéfalvi vérengzés áldozatairól.

Október 17-én a szerdán Korond városát érintve indulunk haza. Itt lehetőséget kaptak a diákok szuvenír vásárlására, hiszen az innét származó fazekas termékek világhírűek.

Úgy gondolom, hagyományainkat csak akkor tudjuk ápolni, ha ismerjük őket, pedagógusként pedig kötelességünk ezt átadni, megismertetni a ránk bízott gyerekekkel. Véleményem szerint ez a kirándulás elősegítette a határon túli magyarok megismerését, a megtekintett múzeumok, emlékházak, az ünnepség pedig hangsúlyozta az összetartozás fontosságát, a hazaszeretet erejét. Meggyőződésem, hogy ez a tanulmányi kirándulás maradandó élményt hagyott mindegyik gyerekben, és bízom benne hogy szüleikkel, vagy akár felnőttként szívesen látogatnak vissza Erdélybe.

További képekért klikk ide!